Wentylacja nieinwazyjna w ostrych zaostrzeniach przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Intubacja dotchawicza i wentylacja mechaniczna mogą być procedurą ratującą życie. Jednak stosowanie sztucznych dróg oddechowych może prowadzić do powikłań infekcyjnych i urazów tchawicy.1-3 Wentylacja nieinwazyjna to alternatywne podejście opracowane w celu uniknięcia tych powikłań u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową.4-9 Jest często stosowane w ostrych przypadkach. zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ponieważ takie zaostrzenia mogą być szybko odwrócone i ponieważ hiperkapniczna niewydolność oddechowa, która występuje u pacjentów z tym zaburzeniem, wydaje się dobrze reagować na nieinwazyjną wentylację.8,10-16 Większość badań dotyczących nieinwazyjnej wentylacji u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową nie została wybrana losowo. 5,7,8,12-15 Wyniki naszego poprzedniego badania kliniczno-kontrolnego sugerują, że takie podejście może zmniejszyć potrzebę intubacji dotchawiczej i długości pobyt w szpitalu.6 Jedno niedawne prospektywne, randomizowane badanie wykazało zmniejszenie śmiertelności z zastosowaniem wentylacji nosowej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, gdy pacjenci, którzy nie mogli tolerować zabiegu, zostali wykluczeni z porównania16. Jednak potencjalne korzyści z wentylacja nieinwazyjna pod względem zmniejszonej chorobowości, umieralności i hospitalizacji nie została w pełni nakreślona.17 Dane te są szczególnie ważne ze względu na praktyczne i techniczne trudności, jakie mogą napotkać w tej nowej formie terapii.
Przeprowadziliśmy wieloośrodkowe, prospektywne, randomizowane badanie w celu porównania skuteczności nieinwazyjnej wentylacji, dostarczanej przez maskę na twarz, ze standardowym leczeniem medycznym, u pacjentów przyjmowanych z powodu ostrych zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Metody
Od września 1990 r. Do listopada 1991 r. Hospitalizowano dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrych zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc z pięciu szpitali: Henri Mondor Hospital, Antoine Bécl.re Hospital i International Hospital Uniwersytetu Paryskiego we Francji, La Sapienza University Hospital w Włochy i szpital Sant Pau w Hiszpanii. Protokół badania został zatwierdzony przez komisję etyczną w szpitalu Henri Mondor, a pacjenci lub ich krewni wyrazili świadomą zgodę.
Pacjenci włączeni do badania znali chroniczną obturacyjną chorobę płuc lub wysokie prawdopodobieństwo choroby (na podstawie wywiadu klinicznego, badania fizykalnego i klatki piersiowej), z kwasicą oddechową i podwyższonym poziomem wodorowęglanów. Dodatkowe kryteria włączenia do badania obejmowały zaostrzenie duszności trwające krócej niż dwa tygodnie i co najmniej dwa z następujących: częstość oddechów powyżej 30 oddechów na minutę, ciśnienie cząstkowe tlenu tętniczego poniżej 45 mm Hg i tętnicze pH poniżej 7,35 po pacjent oddychał powietrzem w pomieszczeniu przez co najmniej 10 minut.
Kryteriami wykluczenia były częstość oddechów poniżej 12 oddechów na minutę lub konieczność natychmiastowej intubacji (jak zdefiniowano poniżej); tracheotomia lub intubacja dotchawicza przeprowadzona przed przyjęciem; podawanie leków uspokajających w ciągu ostatnich 12 godzin; zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego niezwiązane z encefalopatią hiperkapiczną lub niedotlenieniem; zatrzymanie akcji serca (w ciągu ostatnich pięciu dni); kardiogenny obrzęk płuc; kifoskolioza jako przyczyna przewlekłej niewydolności oddechowej lub zaburzenia nerwowo-mięśniowego; niedrożność górnych dróg oddechowych lub astma; wyraźna przyczyna dekompensacji wymagająca szczególnego leczenia (np. zapalenie otrzewnej, wstrząs septyczny, ostry zawał serca, płucna choroba zakrzepowo-zatorowa, odma opłucnowa, krwioplucie, ciężkie zapalenie płuc lub niedawna operacja lub uraz); deformacja twarzy; lub zapisanie do innych protokołów śledczych
[przypisy: poradnia uzależnień wrocław, zus sanatoria lista oczekujących, mednet ]

Powiązane tematy z artykułem: mednet poradnia uzależnień wrocław zus sanatoria lista oczekujących